28. april 2019
I dagens 6 points-kamp mod Hvidovre stod der meget på spil. Vinderen kunne få en smule luft til det direkte nedrykningsspil. Det endte dog med "en deler", og spændingen i bundstriden blev i stedet endnu mere intens, da FC Helsingør fik et point i Silkeborg og Thisted sendte Lyngby hjem til Sjælland med et 2-1 nederlag og tog dermed alle tre point.
Kampen blev en lidt uskøn forestilling på en svær bane, som desværre ikke indbød til flot fodbold langs jorden - og det var ellers ikke fordi, der ikke var jord nok på banen.
I dette interview kan du høre manager Christian Lønstrups vurdering af kampen.
Højdepunkter:
11' - Hvidovres Lirim Qamili header lige over mål.
13' - Lasse Brandt Hansen sender bolden frem til Ncolaj Agger, der resolut afslutter - Frederik Vang viser klasse og klarer flot til hjørnespark.
22' - Da Silva spiller bande med Emil Nielsen - han mister dog balancen og får derfor afsluttet uden den nødvendige power. Filip Djukic i Hvidovre-målet redder uden de store problemer.
36' - Rasmus Louie Larsen bliver sendt afsted af Agger og kommer i duel med Vang i FCR-målet. Vang vinder duellen.
45' - FCR laver igen en flot kombination, der ender med en Emil Nielsen-afslutning, som dog reddes af HIF-keeperen.
Pause
50' - Emil Nielsen sendes afsted med en lang bold. Emil beskytter stærkt bolden og lægger den tilrettet for Andreas Bruus, der banker på mål med en hård inderside - igen er Djukic på plads i HIF-målet.
62' - Indskiftede Morten Nielsen fighter sig til bolden - han sender den ind foran mål, hvor Bruus er klar og banker den i netmaskerne til 1-0.
66' - Hvidovre.banker et frispark på mål - Vang afviser - riposten prikkes i mål, men der vinkes for offside.
80' - Kæmpe mulighed til Hvidovre - Malte Kiilerich afslutter tæt under mål, men igen er Vang på pletten med en fantomredning.
86' - Igen viser Vang høj klasse og klarer situationen, da der heades på mål efter hjørnespark.
89' - I kampens sidste minut af ordinær spilletid, sender Hvidovre et hjørnespark ind i feltet - der er stort klumpspil - sidste fod på bolden har Stefan Nygaard, der får bolden over stregen. Set over hele kampen, er 1-1 vel et rimeligt resultat, men for pokker, hvor er det ærgerligt, at vi ikke kan trække lidt fra og holde nedrykningsstregen lidt længere væk.
NordicBet LIGA'en er super spændende i år, og alle kan åbenbart stadig tage point fra alle - så intet er afgjort, hverken i toppen eller bunden. Så spændingen er på alle måder intakt.
FC Roskilde - Hvidovre IF 1-1 (0-0)
Søndag, den 28. april 2019, kl. 13.45
Roskilde Idrætspark
Tilskuere: 1041
NordicBet LIGA
Dommer: Patrick Stenzel Rasmussen
Linjedommere: Jan Johansen & Deniz Yurdakul
4. dommer: Simon Rosenlund
Startopstilling:
Frederik Vang Larsen
Patrick Da Silva
Stefan Hansen (anfører)
Daniel Stenderup
Anders Nielsen
Mikkel Thygesen
Nicklas Halse
Nicolai Vallys
Jeppe Illum
Emil Nielsen
Andreas Bruus
Kampforløb:
53' |
Advarsel |
Nicklas Halse (FCR) |
62' |
1-0 |
Andreas Bruus (FCR) |
63' |
Advarsel |
Christopher Østberg Hansen (HIF) |
89' |
1-1 |
Stefan Nygaard (HIF) |
Ind- og udskiftninger:
Min |
Ud |
Ind |
25' |
Daniel Stenderup |
Kyle McLagan |
55' |
Jeppe Illum |
Morten Nielsen |
78' |
Emil Nielsen |
Mark Gundelach |
Ikke benyttede spillere:
Jonas Jepmond
Younes Bakiz
Mathias Kisum
Nicolai Jessen