FC Roskilde skal til Svendborg
Det blev FC Svendborg, der kom op af hatten, da der i dag ved middagstid blev trukket lod til 3. runde af DBU pokalen. En kamp der skal spilles i Svendborg, da lavest rangeret hold altid har hjemmebane. FC Svendborg er i tredje runde ved at besejre Fredensborg med 4-2.
Det er en på papiret en helt anden modstander end den, vi lige har mødt. FC Svendborg ligger lige nu i den nederste halvdel af 2. division vest med tre point i fire kampe, takket være tre uafgjorte resultater. Men det bliver på ingen måde en walkover match for os, siger sportschef Jesper Sommer. Man skal aldrig undervurdere en modstander, uanset denne placering. Så kan det nemt gå galt. Men vi er da glade for, at vi ikke skal møde et hold fra egen række eller et fra superligaen. Muligheden for at gå videre er da så absolut til stede, slutter sportschefen.
Herunder kan du se den samlede lodtrækning, hvor det magede det sådan, at alle Superligahold undgår hinanden, hvor vel især FC Midtjylland må være godt tilfredse. Midtjyderne trak nemlig det lavest rangerende hold tilbage i turneringen, Jægersborg BK fra Københavnsserien, på udebane. Her er de 16 kampe.
Jægersborg – FC Midtjylland
FC Hjørring – FC Nordsjælland
FC Fredericia – OB
Svebølle BI – Brabrand/SønderjyskE
Elite 3000, Helsingør – Brøndby IF
Døllefjelde Musse/AB møder vinderen af kampen Holstebro/AC Horsens
FC Vestsjælland – FC København
Hvidovre – AGF
Randers – møder vinderen af FC Fyn/Silkeborg IF
Esbjerg – HB Køge
Marienlyst – Hobro
Aars – Herlev
Ringkøbing – Vejle Boldklub Kolding
FC Svendborg – FC Roskilde
Næsby – Næstved
Nordvest FC – Viborg FF
Alle kampe bliver afviklet i dagene 20-22. september.